Zkouška OCUP 2 Foundation absolvována

Dneska jsem měl tu čest absolvovat zkoušku OCUP 2 – Foundation Level (kód OMG-OCUP2-FOUND101) v její beta verzi, o které jsem tu nedávno psal. Ještě za čerstva bych se rád podělil se svou zkušeností.

Především musím říct, že testové otázky jsou postaveny mnohem blíže k uživatelům UML nežli k akademikům, kteří sice znají jednotlivé klky střev UML, ale s každodenním používáním tohoto jazyka to nemělo moc společného. Pokud zkouškou projdete, bude to mnohem více vypovídat o tom, jak UML umíte používat.

Protože jde o otázky ve zkušební verzi, najdou se samozřejmě nějaké ty chybky. Např. jste dotazováni na věci, které v požadavcích na zkoušku nejsou uvedeny (např. jedna otázka byla na třídu Port). V zadání jedné otázky jsem našel chybu (guard v diagramu aktivit nebyl v hranatých uvozovkách). Co mě však vytáčelo, byly otázky směrované do oblasti „Why we model“, protože to byly klasické dotazy na měkké dovednosti. V takových otázkách akorát odhadujete, která odpověď uspokojí tazatele. A 15% podíl takových otázek v testu je přespříliš.

Pokud se na zkoušku chystáte (ať už na betu nebo na finální), uvádím pár věcí, na které byste rozhodně neměli zapomenout (a které si pamatuji, že tam jsou):

 • Dávejte dobrý pozor na to, na co se ptají. Někdy záleží na slovíčku (např. když v zadání otázky mají i abstraktní třídy a vás se ptají jen na ty, ze kterých lze vytvořit instance).
 • Naučte se dobře viditelnosti a jmenné prostory (může mít balíček v sobě balíček stejného jména? Může balíček obsahující třídu A s atributem private vidět jeho hodnotu?)
 • Dost otázek mělo v zadání diagram tříd a vy jste měli vybrat jeden ze čtyř objektových diagramů, které odpovídají zadanému diagramu tříd.
 • Podívejte se na násobnosti asociace aktora s use casem (ostatně z případů užití vás proklepnou opravdu důkladně).
 • U akcí si zapamatujte, že je tato spuštěna jen v případě, že má tokeny na všech vstupních hranách.
 • Zapamatujte si notace parametru a pinu u aktivit/akcí.
 • Mrkněte na notaci akce pro volání jiné aktivity a pro volání metody nějaké třídy.
 • U sekvenčních diagramů si řádně procvičte ona dvě známá pravidla pro hledání platné sekvence. A pak samozřejmě typy volání (synchronní, asynchronní…)
 • Jak se zobrazují pre- a post-contions u akcí? Kdy se vyhodnocují?
 • Kdy použít datový typ a kdy třídu?
 • Jak se dají zobrazit prvky balíčku?
 • U stavových diagramů doporučuji mít hodně zažité výskytu události a princip triggerů, podmínek a efektů.
 • A další. 

Jestliže jste zkoušku absolvovali, připojte komentář s vašimi postřehy, ostatním to může pomoci.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

7 komentářů: Zkouška OCUP 2 Foundation absolvována

 1. Radek Vaclavik napsal:

  Ahoj,

  tak jsem mel dneska take tu cest absolvovat test, davam tedy par postrehu (i kdyz dnes byl jiz posledni den, tak to asi moc nepomuze..):
  – oproti puvodnim OCUP testu, kde je otazek 90, je jich zde 217
  – neni multiple choice, prave jedna spravna odpoved
  – delka byla dost ubijejici. Mel jsem hlad a zizeni, dal jsem si jen jednu prestavku
  – naplanovana doba je dostatecna, zvladl jsem to o cca za 3 hodiny a nijak jsem nespechal

  Obsah (to co mi nejvic uplelo v pameti):
  – activity diagramy – mit opravdu zazite rozdily mezi token a object flow, pravidla pro synchronizace, spousteni/ukoncovani aktivit atp. Doporucuju vetsi rozsah nez priprava k OCUP 1 (napr. kniha UML 2 Certification Guide) a pripadne sample testy.
  – datove typy – rozdil mezi Class a DateType
  – stavove diagramy vc. vnorenych. Podminky pro prechody
  – spousteni aktivit
  – vyber spravneho objektoveho diagramu ke class diagramu
  – sekvencni diagramy – upravit tak, aby byl spravne (napr. poradi volani)
  – dotazy na metamodel (alespon zaklady)
  – obecne dotazy na modelovani mi prisly v pohode, relativne jednoduse odvoditelne (teda pokud jsem zvolil spravnou odpoved)

  Celkove mi test prisel tezsi nez puvodni OCUP, ale daleko reprezentativnejsi – teorie aplikovana na prakticke priklady. Nicmene slozitost byla hodne ovlivnena mnozstvim otazek a neexistenci pripravnych materialu (krome popisu standardu). Takze ostre testy uz budou prijemnejsi.

 2. Tadeáš Svoboda napsal:

  Zdravím,

  dnes jsem absolvoval tento test a chtěl bych vám touto cestou poděkovat za vaše školení, které jsem absolvoval na podzim 2015 v rámci práce v Nessu. Náplň školení byla ve vazbě na tento test velmi trefná.

  Oblasti, u kterých jsem měl dle výsledku nejvíce problémů byly tyto:
  – diagram balíčků
  – téma “Why we model”, kde mi přišlo více odpovědí správných a spíše jsem tipoval

  Někdy mě ke správné odpovědi navedlo prolistování obrázků jiných otázek, zejména při hledávní nevalidních notací.

  • Slávek Rydval napsal:

   Why we model je šílená oblast, kde těch odpovědí opravdu může být správně více a nežli na znalosti člověk musí stavět na schopnosti pochopit autora otázky, co by se zrovna jemu hodilo do krámu. Co nešlo u balíků?

   • Tadeáš Svoboda napsal:

    Otázky už si přesně nepamatuji. Spíš jsem si ovědomil, že při přílišné orientaci na diagramy tříd a aktivit šlo toto do pozadí a podcenil jsem projítí pravidel pro tento diagram.

    Co se týče jiných otázek, tak naprosto mne překvapily dotazy k diagramu tříd k vlastnosti auxiliary a u proměnných s příznaky viditelnosti jsem viděl procento, které jsem neznal.

    • Slávek Rydval napsal:

     Typ diagramu vychází z praxe. Je dobré si uvědomovat různé fáze projektu a typy diagramů, které jsou pro ně nejvhodnější.

     Auxiliary je společné s Focus, jsou to stereotypy, které říkají, které třídy jsou v daném modelu zásadní (focus), a které pouze pomocné (auxiliary). Na školení jsem tuto věc neměl, ale přidám ji tam.

     Procento u viditelnosti neznamená nic. Používají se znaky + (public), – (private), # (protected) a ~ (package). Ostatně pokud mohu věřit vyhledávání v Readeru, tak v UML standardu 2.5 není ani jednou procento použito. 🙂

 3. Peter Brida napsal:

  Ahojte, a z coho ste sa pripravovali? Máte nejaký dobrý tip – okrem specifikácie? Pretože sa tiez pripravujem na tento certifikat a neviem odkial mám čerpať.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..