UML 2.5.1

Loni těsně před Vánoci v tichosti vyšla nová verze UML označená jako 2.5.1 (přechozí je 2.5). Z toho je jasné, že změny budou jen drobné. Pojďme se na ně podívat.

  1. Kontext versus vlastnictví omezení: Dříve o tom, kdy bude omezení vyhodnoceno, rozhodoval vlastník, nyní je to kontext. Smysl to dává, neboť omezení může vlastnit např. balík, ale pokud kontextem je třída, tak ona má rozhodovat o tom, kdy bude toto omezení vyhodnoceno.
  2. Vstupní parametry: Volně definované chování (OpaqueBehavior) může nyní mít nyní i vstupní parametry.
  3. Redefinice pseudostavů: Základní objektový princip redefinice přešel i k pseudostavům ve stavovém diagramu. Dosud UML dovolovalo redefinovat pouze stavy, nyní i podstavy.

Mají tyto změny nějaký reálný dopad na běžného uživatele? Upřímně řečeno, nemají. Jsou to jen opravy logických nedostatků, které přišly na pořadí dne jen v případě striktního dodržování UML.

A pro představu: Na tomto místě je seznam všech dosud neopravených problémů. To abyste viděli, jak „rychle“ je OMG opravduje.

Na závěr si dovoluji poskytnout informace pro všechny: nyní máte možnost se přihlásit na školení týkající se nejen UML, ale i Sparx Enterprise Architectu či modelování ve SCRUMu. Neváhejte a vybírejte, co se Vám bude nejvíce hodit.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..