Test schopnosti UML nástrojů pracovat s XMI

OMG nedávno provedla test vybraných nástrojů, ve kterém se zaměřila na jejich schopnost pracovat se standardizovaným formátem pro výměnu dat mezi modely (XMI). Celkem se provedlo na 16 testových scénářů v aplikacích firem Atego, IBM, NoMagic, Sodius, SOFTEAM a Sparx Systems (poslední jmenovaný dodává mnou používaný Enterprise Architect).

Předseda skupiny, která se formátem pro výměnu dat zabývá, mj. prohlásil: The ability to interchange models offers the potential to significantly improve productivity, quality, and the long term retention of models. Volně přeloženo s přihlédnutím mezi řádky: test dopadl katastrofálně. Výrobci musí vyvinout ještě mnoho úsilí, než dosáhnou uživateli požadovaného výsledku (totiž aby to fungovalo správně).

Ku dobru všech firem je ale nutné přičíst, že na testu spolupracovaly a všechny chyby, které se v průběhu testu našly, byly opraveny. Současně dodávané verze by tedy všemi scénáři nyní prošly bezchybně.

Důležitější je ale zřejmě ohlášení normativního XMI (Canonical XMI). XMI tak, jak je dnes definováno, nabízí poměrně dost volitelných možností, jak např. element či atribut zapsat. Proto vzniklo normativní XMI, které utahuje popuštěnou uzdu volnosti. Teď už jen, aby to všechny významné nástroje začaly plně podporovat.

Odkazy:

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené se štítky , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..