Stokrát nic umořilo uživatele Enterprise Architecta

Ačkoliv je práce analytika či návrháře řešení značně tvůrčí, můžete se dostat do situace, kdy opět a opět děláte to samé, aniž by vás to jakkoliv bavilo. Vezměte si takový diagram aktivit. Kolikrát jste již za svůj život přetáhli na plochu počáteční a koncový uzel, k nim pár akcí a propojili je řídícím tokem? Kolikrát jste znovu a znovu přetáhli aktora, systém a pár případů užití? Po několika takových diagramech to začne být nuda, které se však lze vyhnout.

K řešení využijeme návrhové vzory (Design Patterns). Ty jsou silnou pomůckou při analýze, návrhu i programování. Pod tímto vznešeným názvem se skrývá velmi jednouchá myšlenka. Pokud nějaký problém řeším opakovaně, pak si pro něj připravím šablonu a tu napasuju na další výskyt téže problematiky. Ušetřím si tím práci.

V praxi se lze setkat s „velkými“ návrhovými vzory (povolené kombinace, přemostění, adaptér…), ale my zůstaneme při zemi. V dalším textu raději nebudu používat spojení návrhový vzor, ale slovo šablona, protože to více odpovídá situaci.

Následující postup (použit Enterprise Architect 9.3.933) ukazuje, jak si připravit šablonu pro již zmíněný počátek diagramu aktivit.

 1. V prvním kroku si vytvořte (ještě jednou, ale již naposledy) jednoduchý diagram aktivit:

 2. Nyní v hlavním menu zvolte dialog DiagramAdvancedSave UML Pattern… Vypadá takto:

 3. Zadejte název šablony (Pattern Name), soubor, do kterého se uloží (Filename), kategorii (Category) a přidejte poznámku (Notes). Zbytek nastavení můžete ignorovat.
 4. Po stisku tlačítka OK se na disku vytvoří zvolený soubor, který je možné načíst do libovolného projektového souboru (*.EAP).
 5. Načtení se prování v okně zdrojů (Resources). Pokud jej nemáte otevřené, provede tak z menu ViewMore Project ToolsProject Resources.
 6. V okně zdrojů uvidíte stromovou strukturu, ve které je mj. položka UML Patterns. Zvolte její kontextové menu a vyberte (jedinou) položku, která se jmenuje Import UML Pattern.
 7. Otevře se dialog na výběr souboru, vy zvolte ten, který jste před chvílí vytvořili. Tip: zde lze v jednu chvíli vybrat souborů více.
 8. Jakmile jej vyberete, EA vytvoří (pokud již neexistuje) větev, která se bude jmenovat stejně jako kategorie, kterou jste zadali výše. V ní bude vaše šablona se zvoleným jménem.
 9. Nyní máte vše připravené a nic vám nebrání šablonu použít. Otevřete si libovolný diagram a šablonu do ní z okna zdrojů jednoduše přetáhněte.
 10. Zobrazí se dialog, ve kterém uvidíte popis vaší šablony, náhled a prvky, které budou do diagramu (a potažmo modelu) vloženy:
 11. Před stiskem tlačítka OK můžete prvky přejmenovat (zvolte tři tečky na konci řádku s daným prvkem).
 12. Po stisku tlačítka OK se prvky přenesou do vašeho diagramu.

Tento postup lze použít pro libovolný typ diagramu a prvky v něm uvedené.

Enterprise Architect pro vás připravil ty nejprofláklejší návrhové vzory od gangu čtyř (Gang of Four, GoF). Pokud je ve vaší edici EA nemáte, lze je stáhnout z webu Sparxu.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..