Stereotypová omalovánka

V jedné z nejlepších českých pohádek je scéna, kde podřízený chce navést svého nejvyššího na konkrétní místo v dokumentu. Ten ho však odbude slovy: Mrknu a vidím. Dneska vám představím možnost Enterprise Architecta, která dokáže čtenáře dostat do stejné situace: mrknout a vidět.

Nejprve si nastiňme problematiku. Řekněme, že máme model, ve kterém chceme zvýraznit elementy, které se v rámci projektu změnily, které se přidaly či ubraly a samozřejmě takové, které zůstaly na produkčním prostředí nedotčeny. Informaci budeme uchovávat pomocí následujících stereotypů:

 • deployed – říká, že v našem projektu v daném elementu ke změně nedošlo,
 • new – oznamuje zavedení nového elementu,
 • modified – odkazuje na změnu a
 • decommissioned – sděluje publiku, že element byl v rámci projektu odstraněn.

Jeden z takových příkladů může vypadat takto (ke stažení zde):

Stále však nejsme v cílovém stavu. Zde musí čtenář diagramu dost číst, aby „viděl“. Enterprise Architect si tedy nastavíme tak, aby se automaticky každý element přebarvil barvou odpovídající aktuálnímu stereotypu. K tomu potřebujeme nejprve vlézt přes menu SettingsUML Types… do dialogového okna nazvaného UML Types.

Na záložce Stereotypes si v seznamu najdeme postupně každý z námi zavedených stereotypů a provedeme pro ně následující nastavení: 

Base Class změníme na <all>. Tím bude nastavení platit pro každý element s tímto stereotypem. Pole Notes můžeme změnit, chceme-li. A teď to nejdůležitější: dle libosti si vyberte výchozí barvy pro výplň, okraje a/nebo font. Jakmile budete mít hotovo, je nutné stisknout tlačítko Save.

Máte-li hotovo, pak výsledek může vypadat přibližně takto (za zvolené barvy se omlouvám, na tohle nemám cit):

Jakmile se s barvami sžijete, můžete potlačit zobrazování stereotypů (přes kontextové menu digramu vyberte dialog Properties… a na záložce Elements odškrtněte Show Element Stereotypes) a obrázek bude zase o něco přehlednější, přesně ve stylu Mrknu a vidím.

Pár tipů:

 • Pokud nejprve zavedete stereotypy a až pak je nastavíte, pak v seznamu budete mít zavedený pro každý element jeden stereotyp (např. pro třídu a komponentu zvlášť). Buďto tedy nejprve nastavte stereotypy a až pak je u elementů používejte (další změna barvy je pak bez uvedeného efektu) nebo stereotyp dle uvedeného postupu a ostatní stejného jména smažte.
 • Stereotyp lze nastavit každému prvku, tedy i např. atributům tříd či vztahům. Má-li to význam, používejte je.
  • V případě atributů však nedochází k jejich obarvení (viz uvedený obrázek a v něm výčet).
  • V případě vztahů můžete měnit barvu čáry a fontu.
 • Každému elementu lze nastavit libovolné množství stereotypů. Enterprise Architect bere barvu podle prvního stereotypu v pořadí.
 • Pokročilejší uživatelé mohou využít možnosti měnit nejenom barvu, ale napsat si kompletní skript pro vlastní vizualizaci prvku.
 • Nastavení lze přenášet mezi jednotlivými projektovými soubory (*.EAP) pomocí exportu a importu referenčních dat (menu ToolsExport Reference Data… resp. Import Reference Data…).

A na závěr snad už jen ona scéna, o které jsem mluvil v úvodu. Důležitý okamžik je na druhé minutě a dvaadvacáté sekundě.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené se štítky , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..