Loňský rok jsem se pustil do několika časově náročných projektů současně, což může, doufám, vyústit v relativně dost novinek tento rok. Na čem tedy pracuji?
Přepracování stránek OCUP.cz
Jelikož přišla na svět nová verze UML certifikace, je třeba aktualizovat stránky, aby odpovídaly certifikačním požadavkům. S tím souvisí několik bodů:
- Přepracování OCUP.cz nejen obsahově, ale zvažuji přechod z Bloggeru na WordPress. Očekávám od toho lepší čitelnost.
- Stejně tak se na WordPress přesune tento blok.
- E-knižní podoba stránek OCUP.cz je v současnosti distribuována jako PDF vygenerovaný z wordovského dokumentu. Jelikož jsem milovníkem (La)TeXu a kvalitní sazby, zvážím přechod právě na tento systém (vy samozřejmě budete nadále dostávat PDF dokument).
![]() |
Aktualizace přípravy k certifikaci OCUP 2 |
Elektronické kurzy UML a EA
Rád bych postupně připravoval elektronické kurzy (školení) nejen UML, ale i Enterprise Architekta pro distanční studium, kdy nebudete omezeni konkrétním časem. Sám jsem několik takových kurzů absolvoval jako student a vyhovovalo mi to. K tomu si (prozatím) hraji se systémem Moodle.
Testy UML
Chcete si nanečisto otestovat své znalosti UML? Nebo máte firmu, která chce otestovat uchazeče o práci? Případně se chystáte na certifikační zkoušku z UML a chcete se podívat na některé typické otázky? Pro všechny takové skupiny bych rád připravil odpovídající nabídku. Opět, pro tyto účely zkoumám Moodle.
Školení Enterprise Architecta
V současné době jsem v jednání s jedním školicím střediskem, že připravíme školení nástroje Enterprise Architect jako takového. Mělo by jít o ukázku na uceleném příkladu, kdy si budete moci vše vyzkoušet. Jakmile dojde k dohodě, oznámím to tu včetně termínů.
Vytvoření rozšíření pro EA kontrolující dodržení UML pravidel
Jak jistě víte, EA není zrovna kabrňák v dodržování pravidel UML. Z tohoto důvodu se snažím vytvořit plugin, který bude vaše modely kontrolovat a zobrazovat nalezené nedostatky. Pro mě je to příjemný návrat o deset let zpět, kdy jsem aktivně programoval a těšilo mě to.
![]() |
Kus zdrojového kódu rozšíření pro Enterprise Architecta |
Jak je vidět z obrázku, dělám to na platformě .NET. Používám C# a Visual Studio .NET 2013 (dříve edici Express, nyní Community; jak na to jste se mohli dočíst v mém článku). Výhodou je, že máte kvalitní a aktuální vývojový nástroj za nulovou cenu. Na druhou stranu pokud předtím 14 let programujete především v Pascalu a poté v Delphi (případně PL/SQL), tak zvykat si na nové prostředí a platformu je docela boj. Naštěstí se mi daří vyhrávat.
![]() |
Výsledek kontroly prvků na diagramu |
Na obrázku je uvedena současná podoba pluginu. Sice to vypadá už použitelně, ale věřte, že zatím je stále hodně práce přede mnou.