Enterprise Architect 12.1 je zklamání

Sparx ke konci listopadu vydal novou verzi svého nástroje. Vyzkoušel jsem čtyři novinky, kterými se chlubí, a musím se přiznat, že pro mě jsou zklamáním. Proč?

Automatické obarvování prvků na diagramu

To, že můžete automaticky měnit barvu obrysů a výplní prvků na diagramu, jsem tu již psal. Tehdy to bylo možné pomocí stereotypů. Nyní však Sparx (konečně) přišel na to, že by tak mohl činit i na základě legendy diagramu. Dosud jste totiž legendu mohli jen zobrazit, ale dobarvovat jste museli ručně.

Definice legendy není nijak strašná, ostatně mrkněte na obrázek. Vyberte filtr, zadejte podmínku a barvy a vše funguje.

DefiniceLegendy

Legend lze na jednom diagramu mít víc a zapínat je dle potřeby. Pokud byste chtěli použít dvě legendy na tutéž vlastnost (např. výplň), pak se bere v potaz Z-pořadí legend.

Potud to je víceméně fajn. Problém však nastává, když chcete diagram přenést např. do dokumentu či mailu a přitom nechcete přenášet i legendu (typicky v případě, kdy máte třeba deset diagramů, nemá smysl mít zobrazenou legendu na každém z nich). To však bohužel nejde – tedy, lze potlačit výběr a tisk, ale do dokumentace či do souboru nemáte šanci s tím něco udělat.

Info View

EA dokáže zobrazit další pohled na element a to jako tzv. informační náhled (Info View). Na obrázku vidíte, jak to může vypadat.

InfoView

Co mně na tom vadí?

  • Musím to nastavit pro každý prvek zvlášť. Čekal bych, že to bude možné nastavit i pro celý diagram.
  • Proč to není zobrazované jako další oblast (compartment)? Rád bych viděl jak atributy, tak i další informace.
  • Nefunguje na to výše zmíněné obarvování dle legendy.

Virtualizované zakončení konektorů

Tohle budete znát např. z UML standardu, kde se na některých diagramech objevuje vícekrát tatáž třída. Virtualizace spočívá v tom, že ona třída je v modelu pouze jednou, avšak na diagramu je použita vícekrát. Od verze 12.1 to umí u EA.

Na příkladu níže existují v modelu dvě třídy: Osoba a Adresa. Osoba díky asociacím pak má jednak trvalou adresu a jednak fakturační adresu. Díky virtualizaci zobrazím Adresu pomocí dvou prvků na diagramu.

Virtualizace

Netuším, jak moc tato funkčnost bude využívána, osobně si myslím, že spíše čtenáře diagramů mate.

Současné řešení v EA má však mnohá úskalí:

  • Špatně na to fungují poziční operace.
  • Nefunguje synchronizace tagových hodnot.
  • Nefunguje na to dobře změna barev dle legendy.
  • Když chci smazat virtuální element, zruší to celou vazbu. Čekal bych alespoň dotaz, zda zrušit pouze virtuální zakončení.
  • Atributy apod. si zobrazím pouze na jednom prvku.

Nápověda

Do předchozí verze byla nápověda v CHM formátu a dalo se v ní pěkně vyhledávat a číst. Dnes? Humus. Při stisku F1 se otevře okno internetového prohlížeče a máte k dispozici nějakou stránku. Vyhledávání je čaroprostá hrůza. Na webu a potažmo i v EA (viz obrázek). Jako kluci sorry, ale tohle mě opravdu vytočilo.

HledaniVNapovede

Závěr

Podle mého jde o jakési vlastnosti dodané vývojáři. Uživatel, který by rád nástroj používal, má tak smůlu. Snad se to co nejrychleji změní.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené se štítky . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..