Co se dělo v roce 2017 a co by mohl přinést rok 2018 #ukažcoděláš

Je to ostuda, ale opravdu jsem již rok a půl nenapsal nic o tom, co dělám, co se povedlo, co se teprve povede a co vedlo k zamyšlení nad změnou některých cílů. Tímto tedy napravuji dluh, abych nejen já věděl, co se od posledního povídání změnilo a co teprve slibuji udělat.

Jaký byl rok 2017 (a zbytek roku 2016)?

UML

Sparx Enterprise Architect

  • Požádal jsem o to, abych se stal oficiálním školitelem Sparx Enterprise Architect, ale bohužel jsme se nedomluvili, neboť chtěli, abych nástroj i prodával. Na druhou stranu doba pokročila a zřejmě na to změním názor. Více asi povím v únoru.
  • Začal jsem poskytovat novou službu nazvanou Aplikační podpora nástroje Sparx Enterprise Architect. Je pro všechny, kteří nechtějí trávit čas instalací a správou nástroje, ale pouze jej používat a to včetně spravování verzí či databázových uložišť.
  • Nástroj Aktivní diagramy jsem převedl pod licenci MIT, zdrojové soubory jsou k dispozici na GitHubu. To, co mě čeká, je ještě upravil i webové stránky s popisem.
  • Trochu (víc) jsem zanedbal dodělání addinu na propojení EA a Atlasian JIRA. Na to jste si mi stěžovali, takže v posledních dnech to začínám výrazně napravovat a brzy se dočkáte první verze. Bude to opět uvolněno pod licencí MIT, nejen průběžný vývoj můžete sledovat na GitHubu.
  • Napsal jsem několik příspěvků na tento blok, největší ohlas měly klávesové zkratky v EA, s oblibou je používám i na svých školení Sparx EA.

Ostatní

  • Protože jsem se nevěnoval pouze psaní textů o UML, rozhodl jsem se založit si vlastní nakladatelství, které bude vydávat především, ale nejen mou tvorbu. V září tak vzniklo nakladatelství Elebedial, přičemž jeho prvním titulem byl Kozlík Líšek. Jde o leporelo pro nejmenší děti. Obrázky malovala má žena, text jsme dali dohromady společně.
  • Pod hlavičku Elebedialu jsem převedl i obě knihy pro přípravu k certifikační zkoušce. Vše je nyní dostupné tam.
  • Málo čtu. Tedy myšlena je beletrie. Za loňský rok to je nějakých 11 knih, a to je sakra málo. Rád bych to letos napravil a neválel se neustále jen v UML standardu nebo učebnicích programování v C# a WPF.
  • Úspěšně jsem si prošel certifikací na SCRUM mastera. Musím říct, že mi to dost dalo. Člověk si urovnal mnoho nesrovnalostí, které si denodenně zažívá v paskvilních implementacích agilního přístupu.

Co by mohl přinést rok 2018?

  • Dojde poměrně k zásadní změně, ale tu si prozatím nechám pro sebe. Jedna stalkující fanynka holt zůstane ještě chvilku v nepříjemném napětí.
  • Mám rozepsanou knihu UML pro analytiky, mým cílem je ji během ledna a února dopsat, v březnu udělat editorskou práci a vydat ji. Bude poté k dispozici samostatně nebo jako součástí komplet renovovaného stejnojmenného školení.
  • Obě knihy pro přípravu k certifikaci budou aktualizované s ohledem na vaše připomínky na školeních. Je to skvělé, když dostávám vaši zpětnou vazbu i na text knihy – něco není úplně srozumitelné, něco je třeba doplnit apod. Díky za to. Současně s tím bude nová sazba a podoba knihy, aby se to nestyděl číst ani typograf.
  • Zavšivený GDPR. I na mě bude mít podle mých dosavadních konzultací dopad. Např. budu muset kontaktovat všechny, kteří mají zakoupenou licenci na knihy k certifikaci UML. V ceně je totiž doživotní zasílání aktualizací knihy a nově k tomu bude potřeba výslovný souhlas. Ať žije neustálé házení větších a větších klacků pod nohy drobnému podnikání.
  • Brzy vypíši termíny veřejných kurzů pro první pololetí.
Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené se štítky , , , , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..