Co se dělo, děje a zřejmě bude dít – revize roku 2015

Poslední zprávu o tom, na čem pracuji, jsem napsal v březnu a od té se pár věcí událo. Ne všechny sice souvisely s UML, ale život není jen čtení standardu. A jelikož se blíží konec roku, beru to i jako takový souhrn toho, co nejen mně přinesl rok 2015.

 1. Ta vůbec nejdůležitější zpráva: K mým dvěma klukům přibyl koncem října třetí. Má se k světu, (poloviční) bráškové ho přijali moc pěkně a prckova maminka je skvělá, takže v tomto ohledu je vše naprosto v pořádku.
 2. Změnil jsem zaměstnání. Do konce července jsem byl u jedné ze tří největších bank v ČR, nyní jsem se vrátil do telekomunikací, kde jsem předtím působil téměř osm let.
 3. A nyní zpět k UML. Jak jsem sliboval, začátkem října opravdu došlo ke spuštění UML testů. Ty samozřejmě fungují stále, 24 hodin denně, sedm dní v týdnu. Neváhejte, a pokud chcete, zjistěte si, jak na tom jste.
 4. Tento blok plně přešel pod novou doménu a pod nový webhosting C4. Zatím je vše v naprostém pořádku, nemám nic, co bych jim vytknul.
 5. Od března jsem také odškolil několik skupin lidí a to především přípravu pro certifikaci UML. K tomu je samozřejmě ještě školení nástroje Enterprise Architect, které si u mě můžete objednat napřímo nebo ve spolupráci s Anywherem, takže pokud dosud váháte, mrkněte se na uvedené odkazy.
 6. Naprogramoval jsem zbrusu nové rozšíření pro Word nazvané Active Diagrams. Slouží pro synchronizaci diagramů ve vašich dokumentech s modelem v Enterprise Architectu. Mrkněte se na zmíněné stránky, chcete-li se dozvědět více.
 7. Pokud se vrátím k prvnímu bodu, tak během dovolené po návratu z porodnice jsem si odskočil do certifikačního střediska a prošel si dvěma microsoftími MTA zkouškami 98-364 Database Fundamentals a 98-361 Software Development Fundamentals.  Potřeboval jsem si ověřit, že pořád ještě něčemu jinému než UML rozumím alespoň na základní úrovni. Ovšem testy mi připadly rozbité, z obou jsem měl naprosto stejný výsledek – 93 %.

Dosud jsem psal o tom, co jsem dokončil (ačkoliv třeba na rozšíření Active Diagrams pracuji průběžně i nadále a další verze bude s nejvyšší pravděpodobností již následující pondělí; následující obrázek je malé navnadění).

Z připravované verze Active Diagrams

Z připravované verze Active Diagrams

Co je však stále v přípravě?

 1. Především je to elektronické (distanční) školení certifikace UML a dále nástroje Sparx Enterprise Architect. Během tohoto roku jsem sice výrazně pokročil, ale v současné době pochybuji, že bude hotové ještě letos. Moc rád bych, aby bylo zkraje roku příštího. Pokud chcete, abych se tomu věnoval s větším zapálením, dejte mi vědět v komentářích nebo napište mail.
 2. Příprava k beta verzi certifikační zkoušce OCUP 2 Intermediate. Zde čekám na OMG, kdy konečně vypíše termíny. Měly být koncem letošního léta, ale pokud se moc nepletu, tak tu máme závěr podzimu a stále nic.
 3. Kontrola modelu v EA vůči UML standardu: Přiznám se, na tohle jsem od března ani nešáhl. Své programátorské potřeby jsem ukájel nad Active Diagrams především proto, že mi toto rozšíření chybělo mnohem více. Nadobro k ledu jsem to však rozhodně nedal.
 4. Školení na míru na příští rok. Pro jednoho klienta připravuji školení EA a UML na míru. Pro mě je vždy zajímavé sledovat potřeby různých firem a jejich využívání EA a UML. Nejenže naučím něco někoho jiného, ale sám načerpám nějakou tu inspiraci.

A to je víceméně vše. Z mého pohledu to rozhodně nebyl nudný rok.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené se štítky , , , , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..