Chcete mít aktivní UML diagramy i ve Wordu?

Občas chvíli trvá, než se z myšlenky stane hmatatelný výsledek. Mně se po mnoha letech podařilo dát dohromady vcelku jednoduchou věc: diagramy, které kopíruji z Enterprise Architecta do wordového dokumentu, tak se na stisk jednoho tlačítka v daném dokumentu samy aktualizují.

WordAddinEn

Toto přání jsem měl několik let, ovšem teprve minulý a tento měsíc jsem jej dokázal realizovat do podoby rozšíření pro Microsoft Word nazvané Active Diagrams.

To, jak to uživatelsky funguje, můžete vidět na videu níže. A pokud vás to zaujalo, tak můžete rovnou přejít na stránku, které je tomuto produktu věnována a to včetně možnosti stažení.

Budu rád, pokud vás zaujme a přijdete s dalšími možnostmi na vylepšení.

Příspěvek byl publikován v rubrice Nezařazené se štítky , , . Můžete si uložit jeho odkaz mezi své oblíbené záložky.

6 komentářů: Chcete mít aktivní UML diagramy i ve Wordu?

 1. Honza Bena napsal:

  Ahoj Slávku,
  z mého pohledu velmi povedená/užitečná funkce. Nabízí se vylepšení, aby šlo diagramy vybírat přímo z wordu/addinu (ideálně přes stromovou strukturu, analogicky jako je tomu v EA), ale je mi jasné, že to nebude jednoduchá úprava (pokud to vůbec půjde). Dále by mě zajímalo, jak by šlo tento mechanismus zakomponovat do generování dokumentace z EA. Aby se při generování dokumentace, ať už standardními prostředky EA, nebo prostřednictvím addinů generovaly diagramy včetně aktivního propojení s repository (ala Tvůj addin).
  Díky
  Honza Bena

  • Slávek Rydval napsal:

   Ahoj,

   výběr diagramu ze stromové struktury určitě chystám do jedné z dalších verzích. Složité to bude jen z pohledu času, technicky je to jednoduché.

   Generování dokumentace v EA je postavené na jiném principu – existuje šablona, do které EA dává dle definice text z různých prvků v modelu. Jak by sis konkrétně takové propojení představoval?

   Slávek

   • Honza Bena napsal:

    K tomu generování dokumentace. Napadá mě, zda by šlo ohnout např. RTF šablonu tak, abys do ní dostal diagramy, které se budou následně automaticky aktualizovat. Tzn. asi nějak podstrčit té RTF šabloně connectstring (+cokoliv dalšího, co je potřeba k propojení), aby se to chovalo následně stejně jako u Tvého addinu. Moc jsem o tom nepřemýšlel, možná je to nesmysl. Anebo udělat addin do EA, který by generoval dokumentaci včetně onoho propojení. Přes EA addin by to nejspíš šlo, ale bude to zase nějaká nemalá práce navíc..
    Honza

    • Slávek Rydval napsal:

     To jsou odlišné věci. Když se generuje report z EA, dávají se tam vždy aktuální data, tj. odpovídá to realitě modelu.

     Jestli chápu dobře tvou myšlenku, tak ty do takto vygenerovaného dokumentu chceš vkládat nějaký odkaz na repository. Když si jej následně otevřeš ve Wordu, tak chceš aktualizovat diagramy? Pokud to je tak, tak mi to přijde zbytečné, neboť když znovu vygeneruješ celý report, máš tak aktuální nejen diagramy, ale i další data reportovaných elementů. Toto moje rozšíření je spíše pro ty uživatele, kteří dokumentaci z libovolných důvodů negenerují, ale jen kopírují diagramy. Nebo je to ještě jinak?

     • Honza Bena napsal:

      Ano, máš pravdu. Pokud mám funkční šablonu, můžu si kdykoliv vygenerovat aktuální report z EA. Dokumentaci, resp. “surový” report (např. pro potřeby zákazníka) je však mnohdy potřeba upravit, naformátovat, doplnit apod. Což v závislosti na velikosti modelu , resp. jeho reportované části, může často znamenat další hodiny/dny práce. Když už budu mít finální dokumentaci hotovou a následně změním model, bude pro mě časově přijatelnější, abych si ručně aktualizoval změněné diagramy, než abych znovu absolvoval martyrium s úpravou reportu, který mi leze z EA. Pokud by se však podařila do onoho “surového” reportu zakomponovat Tvoje aktualizační fičura, tak by se výsledný/naformátovaný dokument zaktualizoval kliknutím jednoho tlačítka.

      • Slávek Rydval napsal:

       Teď už to konečně chápu úplně. 🙂 Co mé znalosti sahají, tak tohle by za současné situace v EA nešlo, ale ještě to prozkoumám. Pokud budu mít pozitivní zprávy, dám vědět.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..